Pavel Svoboda - varhany - http://www.varhanik.cz

Životopis / biography

curriculum vitae (CZ)

Pavel SvobodaVarhaník Pavel Svoboda je laureátem soutěží Pražské jaro a Bach-Wettbewerb Leipzig.

Hudbě se začal věnovat na ZUŠ v Dobrušce, hru na varhany studoval na Konzervatoři v Pardubicích ve třídě Josefa Rafaji a Václava Rabase. Absolvoval Akademii múzických umění v Praze u doc. Jaroslava Tůmy, řadu interpretačních kurzů u významných varhaníků a roční stáž na Universität der Künste v Berlíně u nizozemského varhaníka Leo van Doeselaara. Na magisterské studium navázal disertací, na které pracuje v rámci doktorátu HAMU v Praze.

Po prvním roce studia varhan získal 1. cenu na Mezinárodní soutěži mladých varhaníků v Opavě a obdržel Cenu interpretace od Nadace Český hudební fond. Je nositelem 1. ceny a titulu Laureáta z Mezinárodní interpretační soutěže Brno, druhé ceny z Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena a třetí ceny z mezinárodní soutěže v Německu, konané v rámci 36. ročníku Internationale Orgelwoche Korschenbroich. V roce 2013 se stal laureátem soutěže Pražské jaro, v roce 2016 získal 2. cenu a titul Bachpreisträger v prestižní mezinárodní soutěži v Lipsku.

Spolupracuje se souborem Barocco sempre giovane, jako sólista vystupuje s orchestry, účinkuje na hudebních festivalech v ČR i v zahraničí. V letošním roce zahraje recitály mimo jiné v Německu, Francii, Polsku, Číně a to na prestižních pódiích (Katedrála Marseille, Beijing Concert Hall atd.). Nyní připravuje projekt, jehož cílem je nastudovat a veřejně uvést kompletní varhanní dílo Johanna Sebastiana Bacha.

Je dramaturgem a uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka a předsedou spolku PROVARHANY, který se zaměřuje se na ochranu historických varhan. V roce 2014 bylo vydáno jeho CD “Historické varhany v Dobrušce 1727“ s tvorbou autorů Buxtehude, Muffat, Bach, Walther. Druhý díl “Historické varhany v Dobrušce 1904“ převážně se skladbami období německého romantismu vydala v roce 2016 společnost ARTA Records.

Hru na varhany vyučuje na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové a je vedoucím Oddělení historicky poučené interpretace na Hudební a taneční fakultě AMU v Praze.


curriculum vitae (EN)

Pavel Svoboda

Pavel Svoboda, laureate of the Prague Spring International Music Competition and Bach Prizewinner of Competition in Leipzig, is one of the most successful young Czech organists.

He began to study the organ at the Conservatory of Pardubice (Josef Rafaja, Václav Rabas), has attended various workshops with famous organists and since 2010 he was at the Berlin University of Arts, his teacher was Leo van Doeselaar. On returning home he continued his studies in Prague in the class of Prof. Jaroslav Tůma at the Music Faculty of the Academy of Performing Arts.

He won the 1st prize at the International Organ Competition of Young Organists in Opava and the Prize of the foundation Český hudební fond (Czech Music Fund) for the best performance of contemporary music. He won the 1st prize and the Laureate title at the International Performing Competition Brno and the 2nd prize at the International Competition of Petr Eben. In 2013 he was awarded by 3rd prize in Germany within Internationale Orgelwoche in Korschenbroich and in the same year he received Laureate title of the Prague Spring International Music Competition. He is also “Bach Prizewinner“ of Bach-Wettbewerb Leipzig 2016.

He performs at music festivals in the Czech Republic and abroad (Germany, Belgium, Slovakia, Poland, Spain and China) and as a soloist he plays with the best orchestras. Since 2004 he has been a organist and cembalist of Barocco sempre giovane. With this ensemble he has performed at hundreds of concerts (including of International Music Festival Prague Spring). He makes CD recordings, as well as those for the Czech Radio and the Czech Television.

He is also active as a dramaturge and co-organizer of the classical music festivals, in 2011 he became artistic director of the International Music Festival F. L. Vek. He is interested in protection of historic organ instruments. At 2014 was recorded his CD called Historical Organ in Dobruška (1727).

| úvod / home | aktuálně / actual | životopis / biography | fotogalerie / photo |
| nahrávky / recordings | reference / reference | kontakt / contact |

© 2007 - 2019 Jan Jurásek